W kategoriach

Stół bilardowy / Stoły z płytą MDF

Bilard w obecnych czasach to jeden z popularniejszych sportów towarzyskich. Gra ta ma wielu fanów zarówno w profesjonalnym wydaniu, jak i amatorskim. To właśnie najczęściej amatorzy zastanawiają się z jaką płytą wybrać stół.

Wybierając sprzęt, największą uwagę zwracamy na cenę produktu, nie inaczej sprawa wygląda w przypadku zakupu stołu bilardowego. Do wyboru mamy stoły bilardowe z płytą MDF lub kamienną, amator myśli, że główną różnicą między nimi jest cena, a tym samym żywotność i jakość. Zazwyczaj to decyduje na jaki stół się zdecydujemy. Choć to właśnie cena rzuca nam się najbardziej w oczy, to stoły te różnią się także wagą, przeznaczeniem, czy też precyzją gry.

Materiał wykonania

Stoły bilardowe wykonane z płyty MDF zostały stworzone z powodu zapotrzebowania osób chcących wydawać duże pieniądze na stół bilardowy, jednak tak bardzo spodobała się mu gra w bilard, że musi wyposażyć swój dom w bilard stołowy. Z myślą o takich osobach, czyli amatorach stworzono stoły bilardowe z płyty MDF, czy też meblowej. Ten rodzaj stołu świetnie sprawdza się do użytku domowego. Choć stoły z płyty MDF pozwolą nam na udoskonalenie naszych umiejętności w tej dziedzinie, to w efekcie gra w bilard nie będzie sprawiała nam tak dużej satysfakcji.

Jaka płyta zapewni nam bardziej precyzyjną grę?

Gra na płycie kamiennej jest o wiele bardziej precyzyjna, co za tym idzie, doskonalenie naszych umiejętności jest o wiele szybsze i prostsze. Odpowiednie wyważenie i idealnie gładka powierzchnia płyty MDF ma imitować płytę kamienną i zapewnić jak największy komfort gry, jednak nie są to stołu do profesjonalnego użytkowania. Choć stoły bilardowe z płyty kamiennej są, można powiedzieć, dla profesjonalistów, to nic nie stoi szkodzi na przeszkodzie, aby wyposażyli się w nią nawet amatorzy. Warto jednak wiedzieć, że stoły wykonane z płyty MDF mają prostszą konstrukcję i łatwiej możemy je samodzielnie zmontować, czy też rozmontować w razie potrzeby. Dlatego też do użytku domowego najchętniej wybierane są właśnie te płyty.

Jak ma się cena do żywotności stołu bilardowego?

Płyta kamienna ma wiele zalet, jednak za wadę możemy uznać cenę i wagę tego sprzętu. Jak wiadomo, wraz z ceną wzrasta jakość, a z jakością żywotność. Stoły z tej płyty są o wiele wytrzymalsze, taki stół będzie służył nam dłużej niż taki wykonany z płyty MDF. Płyty kamienne są o wiele trwalsze i odporne na ukruszenia spowodowane uderzeniami bil. Ten aspekt ma największe znaczenie przy profesjonalnej i częstej grze. Stół bilardowy wykonany z płyty MDF nie sprawdzi się, kiedy przygotowujemy się np. do turnieju. Przy częstej eksploatacji może ulec szybkiemu zużyciu, a dodatkowo gra na takim stole przebiega w zupełnie inny sposób. Stoły bilardowe wykonane z płyty kamiennej są cięższe, jednak właśnie to m.in. warunkuje jego długą żywotność. Osoby, które chcą umieścić swój stół bilardowy na poddaszu, powinny się jednak zastanowić nad stołami bilardowymi wykonanymi z płyty MDF, ich lekkość spowoduje, że łatwiej będzie nam taki stół przenieść i że jego użytkowanie w tym miejscu będzie bezpieczniejsze. Jak już widać płyta MDF mimo mniejszej trwałości do użytku domowego sprawdzi się bardzo dobrze.

Warto wiedzieć, że duże znaczenie ma także sukno, komfort gry zapewni nam takie, które nie będzie śliskie ani meszkowate. Nieodpowiednie sukno spowoduje, że bile będą się po nim ślizgały albo toczyły się zbyt wolno, przez co gra będzie mniej dynamiczna i nie będzie sprawiała tak dużej przyjemności.

Podsumowując, największe różnice między stołami bilardowymi wykonany z płyty kamiennej, a MDF to:

materiał wykonania – płyta MDF jest bardziej podatna na zużycie

waga – płyty kamienne są o wiele cięższe

przeznaczenie - kamienne dla profesjonalistów, MDF dla amatorów

precyzja gry – płyta kamienna zapewni nam większą precyzję gry

żywotność – trwalszy materiał to płyta kamienna, na płytach MDF przy częstym użytkowaniu mogą pojawić się ślady zużycia

cena – główna różnica to cena, te wykonane z płyty MDF mogą być nawet o kilka tysięcy tańsze od płyt kamiennych

Amatorom do użytku domowego, w zupełności powinien wystarczyć stół bilardowy wykonany z płyty MDF. Osoby, które chcą się rozwijać i zależy im na długiej żywotności stołu, powinny zainwestować w stół wykonany z płyty kamiennej.

Ulubione